Pierwsza pomoc to pierwsze działania podjęte w celu zapewnienia natychmiastowej pomocy medycznej osobie poszkodowanej w wypadku lub nagłym zachorowaniu. Pierwsza pomoc jest ważna, ponieważ może pomóc utrzymać funkcje życiowe osoby poszkodowanej do czasu przybycia profesjonalnej pomocy medycznej.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) to procedura ratunkowa, która ma na celu przywrócenie krążenia i oddechu u osoby poszkodowanej, u której zatrzymało się serce lub przestała oddychać.
- Nie uciskaj górnej części brzucha ani dolnego końca mostka.
- Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej z częstotliwością co najmniej 100/ min.(nie przekraczając 120/min.).
- Po 30 uciśnięciach klatki piersiowej ponownie udrożnij drogI oddechowe poprzez odgięcie głowy do tyłu i wysunięcie żuchwy do przodu.
- Wykonaj 2 oddechy ratownicze, tj. zaciśnij nos poszkodowanego kciukiem i palcem wskazującym, wdmuchuj powietrze do jego ust tak, aby powodować widoczne unoszenie się klatki piersiowej. Dwa wdechy trwające nie dłużej niż 1 sekundę powinny następować bezpośrednio po sobie i trwać łącznie nie dłużej niż 5 sekund.
- Kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30:2. Przerwij resuscytację krążeniowo-oddechową tylko wtedy, gdy poszkodowany zacznie reagować, albo gdy przybędzie zespół ratownictwa medycznego.
- Usuń z dróg oddechowych ciała obce.
- Udrożnij drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy do tyłu i wysunięcie żuchwy do przodu.
- Przez 10 sekund sprawdzaj oddech – przyłóż policzek do ust poszkodowanego.
- Wykonaj najpierw 5 oddechów ratowniczych.
- Rozpocznij resuscytację krążeniowo- oddechową w sekwencji: 15 uciśnięć klatki piersiowej (ułóż nadgarstek jednej ręki w dolnej połowie mostka, unieś palce, aby upewnić się, że nie uciskasz żeber) i 2 oddechy ratownicze.
Jeżeli nie masz przeszkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy dzieciom, używaj sekwencji postępowania, jak u osób dorosłych, ponieważ jeśli nie podejmiesz żadnych działań, szansa na przeżycie dziecka będzie niewielka.
U małych dzieci wykonuj oddechy ratownicze, obejmując swoimi ustami jednocześnie nos i usta dziecka, uciskanie klatki piersiowej u niemowląt wykonuj opuszkami dwóch palców.
Pamiętaj, że pierwsza pomoc może być różna w zależności od sytuacji, więc ważne jest, aby regularnie odświeżać swoją wiedzę na ten temat. Możesz zapisać się na kurs pierwszej pomocy w swojej okolicy lub przeczytać więcej na ten temat w Internecie lub w książkach.