fbpx

Chcesz uzyskać prawo jazdy? A może już je masz i chcesz uzyskać pozwolenie na kolejną kategorię? Dowiedz się, jak wygląda cały proces – od złożenia wniosku, przez kurs i egzamin, po odbiór dokumentu. Jeśli chcesz złożyć wniosek o prawo jazdy przez Internet, kliknij na link „Przez Internet”.

W urzędzie

Kto może uzyskać polskie prawo jazdy

-każdy obywatel Polski, który po raz pierwszy chce dostać prawo jazdy – jeśli jest w wieku wymaganym dla danej kategorii. Sprawdź, jaki jest minimalny wymagany wiek dla poszczególnych kategorii prawa jazdy,

– każdy pełnoletni obywatel Polski, który ma już prawo jazdy i chce uzyskać pozwolenie na inną kategorię (jeśli jest w wieku, który pozwala na uzyskanie tej kategorii),

-dyplomata na placówce w Polsce.

Uwaga! Wniosek możesz złożyć przez pełnomocnika.

Dowiedz się w urzędzie, jak załatwić sprawę przez pełnomocnika.

Jak uzyskać prawo jazdy

Od 2014 roku obowiązuje nowa procedura uzyskiwania prawa jazdy. Aby rozpocząć kurs, a następnie zdać egzamin, musisz dostać w wydziale komunikacji swojego urzędu numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę, za pomocą którego zostaniesz rozpoznany w systemie szkoły jazdy czy systemie ośrodka ruchu drogowego. Numer PKK dostaniesz na kartce, z którą musisz udać się do szkoły jazdy, a następnie do ośrodka egzaminacyjnego. Oto kroki nowej procedury:

  1. Idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców. Możesz skontaktować się ze szkołą jazdy, w której chcesz odbyć kurs na prawo jazdy – prawdopodobnie współpracuje z takim lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie i zdecyduje, czy możesz kierować pojazdami. Jeśli tak – otrzymasz orzeczenie lekarskie.
  2. Złóż wniosek o wydanie prawa jazdy wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami – listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji „Co musisz przygotować”. Wniosek wraz z dokumentami możesz również wysłać pocztą. Informację, gdzie złożyć wniosek znajdziesz w sekcji „Gdzie możesz złożyć wniosek”.
  3. W urzędzie otrzymasz numer Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK). PKK dostaniesz:
    • od razu – jeśli Twój wniosek będzie zawierać wszystkie potrzebne informacje,
    • do 2 dni – jeśli urząd musi sprawdzić dodatkowo Twoje dane,
    • do miesiąca – jeśli  urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład otrzymasz negatywne orzeczenie lekarskie),
    • do 2 miesięcy – jeśli Twoja sytuacja wymaga dodatkowych wyjaśnień.
    • Jeśli wniosek o wydanie prawa jazdy wyślesz pocztą, numer PKK otrzymasz również pocztą.
  4. Weź udział w kursie i zdaj egzamin. Masz dwie możliwości.
    1. Zapisz się na kurs teoretyczny i praktyczny do szkoły jazdy. W tym celu:
      1. Idź do szkoły jazdy i zapisz się na kurs. Weź ze sobą numer PKK.
      2. Weź udział w kursie teoretycznym, a następnie praktycznym.
      3. Zapisz się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD-zie). Weź ze sobą numer PKK.
      4. Gdy zdasz egzamin teoretyczny, zapisz się na egzamin praktyczny w WORD-zie.
    2. Samodzielnie przygotuj się do egzaminu teoretycznego i weź udział tylko w kursie praktycznym. W tym celu:
      1. Zapisz się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD-zie). Weź ze sobą numer PKK.
      2. Gdy zdasz egzamin teoretyczny w WORD-zie, idź do szkoły jazdy i zapisz się na kurs praktyczny. Weź ze sobą numer PKK.
      3. Weź udział w kursie praktycznym.
      4. Zapisz się na egzamin praktyczny w WORD-zie. Weź ze sobą numer PKK.
  5. Gdy zdasz egzamin praktyczny na prawo jazdy, WORD wyśle informację do Twojego urzędu o tym. Sprawdź na stronie www.info-car.pl, czy już to zrobił. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.
  6. Zapłać w urzędzie za prawo jazdy. Opłata wynosi 100,50 zł. Jeśli jesteś dyplomatą, nie musisz płacić.
    • Zazwyczaj możesz zapłacić w kasie urzędu, w którym składasz wniosek o prawo jazdy. Otrzymasz potwierdzenie – zanieś do pokoju, w którym przyjęto wniosek o prawo jazdy.
    • Często możesz również zrobić przelew na numer konta urzędu, w którym składasz wniosek o prawo jazdy. Potwierdzenie przelewu wyślij e-mailem do urzędu. Najlepiej zadzwoń do urzędu i dowiedz się, jak możesz zapłacić. 
  7. Prawo jazdy będzie gotowe najpóźniej po 9 dniach roboczych od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie opłaty za prawo jazdy.
    • Sprawdź na stronie www.info-car.pl, na jakim etapie jest Twoja sprawa i kiedy możesz odebrać prawo jazdy. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.
    • W niektórych sytuacjach może to potrwać do 1 miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład kandydat otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów albo okaże się, że kandydat uzyskał prawo jazdy za granicą). Jeśli sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień sprawa może potrwać nawet do 2 miesięcy.
  8. Odbierz prawo jazdy. Jeśli prawo jazdy odbierasz w urzędzie, zabierz ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty albo paszport) oraz – jeśli masz – dotychczasowe prawo jazdy.
    • Jeśli we wniosku zaznaczysz odbiór pocztą, wpisz adres, na który chcesz dostać prawo jazdy. Wcześniej jednak musisz odesłać stare prawo jazdy – jeśli masz.
    • Jeśli urzędnik odmówi Ci wydania prawa jazdy, możesz odwołać się od jego decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie złóż w urzędzie, który odmówił Ci wydania prawa jazdy.
    • Pamiętaj, że nie możesz prowadzić pojazdów bez ważnego prawa jazdy. Dlatego – jeśli zdasz egzamin, ale jeszcze nie masz prawa jazdy – nie możesz prowadzić pojazdów.

Gdzie możesz złożyć wniosek

W urzędzie starostwa powiatowego w Twoim miejscu zamieszkania. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu – złóż wniosek w urzędzie miasta. Jeśli mieszkasz w Warszawie – złóż wniosek w urzędzie dzielnicy właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania.

Najlepiej pójdź do urzędu osobiście. Może się zdarzyć, że ze względu na chorobę, niepełnosprawność lub inny powód, nie możesz osobiście udać się do urzędu. Wtedy możesz wszystkie dokumenty wysłać pocztą.

Jeśli jesteś dyplomatą – złóż wniosek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Co musisz przygotować

  • wniosek o wydanie prawa jazdy – pobierz i wypełnij w domu albo weź w urzędzie,
  • orzeczenie lekarskie,
  • aktualne zdjęcie. W sekcji „Zdjęcie do prawa jazdy” sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie,
  • dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem, weź paszport albo kartę pobytu,
  • ksero dotychczasowego prawa jazdy – jeśli masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,
  • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli masz 17 lat i wkrótce skończysz 18 lat. W dokumencie rodzic albo opiekun prawny musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawo jazdy. Pamiętaj, że Twój rodzic albo opiekun prawny musi podpisać taki dokument przy urzędniku. Dlatego najlepiej idź do urzędu wraz z rodzicem albo opiekunem prawnym,
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E albo gdy starosta skierował Cię na badania psychologiczne. 

Materiały

Wniosek o wydanie prawa jazdy
Wniosek​_o​_wydanie​_prawa​_jazdy2018.pdf 0.04MB

Zdjęcie do prawa jazdy

Zdjęcie powinno być:

  • kolorowe,
  • aktualne (fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku),
  • wyraźne,
  • ostre,
  • wykonane na jednolitym jasnym tle,
  • w wymiarach: 35 x 45 mm,
  • powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry,
  • powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Uwaga!

  • jeśli posiadasz wrodzone lub nabyte wady wzroku, możesz zrobić fotografię w ciemnych okularach. Jednak podobne zdjęcie – w okularach – musisz mieć w dokumencie tożsamości. Dodatkowo do wniosku załącz orzeczenie o niepełnosprawności (osoba do 16 roku życia), lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (osoba, która ukończyła 16 lat) z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
  • jeśli nosisz nakrycie głowy zgodnie z religią, którą wyznajesz – możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twarz będzie nadal widoczna. Jednak podobne zdjęcie – z nakryciem głowy – musisz mieć na dokumencie tożsamości. Dodatkowo do wniosku załącz zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli zdjęcie nie będzie spełniać tych wymagań, urzędnik może odmówić przyjęcia wniosku. Konieczne będzie wtedy wykonanie kolejnej fotografii.  

Dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych. Z tym że pamiętaj o zachowaniu następujących zasad:

  • zdjęcie zapisz w formacie JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej i datą wykonania zdjęcia. Zalecamy również, żeby umieścić w nagłówku EXIF nazwę i dane adresowe zakładu fotograficznego, w którym zostało wykonane zdjęcie,
  • ustaw kolorystykę skanowania na sRGB,
  • ustaw głębię kolorów na 24 bity,
  • ustaw rozdzielczość zdjęcia: 480×615 pikseli,
  • plik nie może być większy niż 100 KB,
  • ustaw jakość kompresji na nie mniejszy niż 80/100 (lub wyłącz opcję kompresji skanowania).

 
Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019 r. poz. 341),
  2. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019 r. poz. 622),
  3. Rozporządzenia Ministra w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami:

4. Rozporządzenia Ministra w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami

5. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172) 

Przez Internet

Pamiętaj, jeśli chcesz złożyć wniosek przez internet, musisz mieć profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Dowiedz się, jak założyć profil zaufany. 

Kto może uzyskać polskie prawo jazdy

Uwaga! Wniosek możesz złożyć przez pełnomocnika. Dowiedz się w urzędzie, jak załatwić sprawę przez pełnomocnika.

Jak uzyskać prawo jazdy

Od 2014 roku obowiązuje nowa procedura uzyskiwania prawa jazdy. Aby rozpocząć kurs a następnie zdać egzamin, musisz dostać w wydziale komunikacji swojego urzędu – numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Jest to unikalny numer każdego kandydata na kierowcę, za pomocą którego zostaniesz rozpoznany w systemie szkoły jazdy, czy ośrodka ruchu drogowego. Numer PKK dostaniesz na kartce, z którą musisz udać się do szkoły jazdy a następnie do ośrodka egzaminacyjnego. Oto kroki nowej procedury:

  1. Idź do lekarza, który wykonuje badania kierowców. Możesz skontaktować się ze szkołą jazdy, w której chcesz odbyć kurs na prawo jazdy – prawdopodobnie współpracuje z takim lekarzem. Lekarz przeprowadzi badanie i zdecyduje, czy możesz kierować pojazdami. Jeśli tak – otrzymasz orzeczenie lekarskie.
  2. Zapłać w urzędzie za prawo jazdy. Zrób przelew na konto urzędu. W sekcji „Gdzie możesz wysłać wniosek” dowiesz się, w którym urzędzie musisz zapłacić. Opłata wynosi 100,50 zł. Jeśli jesteś dyplomatą, nie musisz płacić.
  3. Wyślij wniosek o wydanie prawa jazdy wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami za pomocą platformy ePUAP. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji „Co musisz przygotować”. Jak to zrobić:
    • zaloguj się na swoje konto na platformie ePUAP,
    • znajdź usługę „Uzyskanie prawa jazdy”,
    • wypełnij formularz i dołącz wszystkie potrzebne dokumenty. Listę potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji „Co musisz przygotować”,
    • wyślij wniosek do odpowiedniego urzędu. Który urząd jest odpowiedni dowiedz się w sekcji „Gdzie możesz wysłać wniosek”.
  4. Następnie wyślij pocztą oryginały dokumentów:
    • zdjęcie,
    • oryginał orzeczenia lekarskiego,
    • oryginał zgody rodziców – jeśli nie masz jeszcze 18 lat.
    • Dokumenty wyślij pocztą do urzędu, do którego wyślesz wniosek przez platformę ePUAP.
  5. Po dwóch dniach roboczych otrzymasz numer Profilu Kandydata na Kierowcę (numer PKK). Dostaniesz go na swoje konto na platformie ePUAP albo pocztą – w zależności od tego, co wskażesz we wniosku.
    • W niektórych sytuacjach może to potrwać do 1 miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład kandydat otrzyma negatywne orzeczenie lekarskie albo okaże się, że kandydat uzyskał prawo jazdy za granicą). Jeśli sytuacja będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień sprawa może potrwać nawet do 2 miesięcy.
  6. Weź udział w kursie i zdaj egzamin. Masz dwie możliwości.
    1. Zapisz się na kurs teoretyczny i praktyczny do szkoły jazdy. W tym celu:
      1. Idź do szkoły jazdy i zapisz się na kurs. Weź ze sobą numer PKK.
      2. Weź udział w kursie teoretycznym, a następnie praktycznym.
      3. Zapisz się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD-zie). Weź ze sobą numer PKK.
      4. Gdy zdasz egzamin teoretyczny, zapisz się na egzamin praktyczny w WORD.
    2. Samodzielnie przygotuj się do egzaminu teoretycznego i weź udział tylko w kursie praktycznym. W tym celu:
      1. Zapisz się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD-zie). Weź ze sobą numer PKK.
      2. Gdy zdasz egzamin teoretyczny w WORD-zie, idź do szkoły jazdy i zapisz się na kurs praktyczny. Weź ze sobą numer PKK.
      3. Weź udział w kursie praktycznym.
      4. Zapisz się na egzamin praktyczny w WORD-zie. Weź ze sobą numer PKK.
    • Gdy zdasz egzamin praktyczny na prawo jazdy, WORD wyśle do Twojego urzędu informację.
  7. Odbierz prawo jazdy.

Prawo jazdy będzie gotowe po 9 dniach roboczych od wysłania przez WORD informacji o zdanym egzaminie. Sprawdź na stronie www.info-car.pl, na jakim etapie jest Twoja sprawa i kiedy możesz odebrać gotowe prawo jazdy. Wystarczy, że podasz swoje dane: numer PESEL, imię i nazwisko.

W niektórych sytuacjach może to potrwać do 1 miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację (gdy na przykład kandydat otrzyma zakaz prowadzenia pojazdów albo okaże się, że kandydat uzyskał prawo jazdy za granicą). Jeśli sytuacja ta będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień, sprawa może potrwać nawet do 2 miesięcy.

Pamiętaj:

  • jeśli prawo jazdy odbierasz w urzędzie, zabierz ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty albo paszport) oraz – jeśli masz – dotychczasowe prawo jazdy,
  • jeśli we wniosku zaznaczysz odbiór pocztą, gotowe prawo jazdy dostaniesz pocztą na adres, który wskażesz we wniosku. Wcześniej jednak musisz odesłać stare prawo jazdy – jeśli masz.

Jeśli urzędnik odmówi Ci wydania prawa jazdy, możesz odwołać się od jego decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Masz na to 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie złóż w urzędzie, który odmówił Ci wydania prawa jazdy.

Pamiętaj, że nie możesz prowadzić pojazdów bez ważnego dokumentu prawa jazdy. Dlatego – jeśli zdasz egzamin, ale jeszcze nie masz prawa jazdy – nie możesz prowadzić pojazdów.

Gdzie możesz wysłać wniosek

Do urzędu starostwa powiatowego w Twoim miejscu zamieszkania. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu – wyślij wniosek do urzędu miasta. Jeśli mieszkasz w Warszawie – wyślij wniosek do urzędu dzielnicy właściwej dla Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli jesteś dyplomatą – wyślij wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Co musisz przygotować

  • wniosek o wydanie prawa jazdy – wypełnij, podpisz a następnie zeskanuj,
  • skan orzeczenia lekarskiego,
  • aktualne zdjęcie. W sekcji „Zdjęcie do prawa jazdy” sprawdź, jak powinno wyglądać zdjęcie,
  • skan dotychczasowego prawa jazdy, jeśli masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,
  • skan pisemnej zgody rodziców albo opiekuna prawnego, jeśli masz 17 lat i wkrótce skończysz 18 lat. W dokumencie rodzic albo opiekun prawny musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie kursu i wydanie prawo jazdy. Pamiętaj, że Twój rodzic lub opiekun prawny musi podpisać taki dokument przy urzędniku. Dlatego odwiedź wcześniej urząd wraz z rodzicem albo opiekunem prawnym i w obecności urzędnika podpiszcie taką zgodę,
  • skan orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E albo gdy starosta skierował Cię na badania psychologiczne.

Materiały

wniosek o wydanie prawa jazdy
Wniosek​_o​_wydanie​_prawa​_jazdy2018.pdf 0.04MB

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019 r. poz. 341),
  2. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019 r. poz. 622),
  3. Rozporządzenia Ministra w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami:

4. Rozporządzenia Ministra w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami

5. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1172) 

Jak zeskanować dokumenty

Wniosek o prawo jazdy:

  • skan zapisz w formacie JPEG,
  • gdy będziesz skanować wniosek, umieść go na jednolitym białym tle, bez zabrudzeń, ramek, czy linii ułatwiających pisanie,
  • przed skanowaniem podpisz się na wniosku czarnym długopisem lub piórem,
  • ustaw kolorystykę skanowania na odcienie szarości (greyscale),
  • ustaw rozdzielczość w pikselach na min. 300 pikseli szerokości i 111 pikseli wysokości,
  • ustaw jakość kompresji na nie mniejszy niż 80/100 (lub wyłącz opcję kompresji skanowania).

Zdjęcie:

  • zdjęcie zapisz w formacie JPEG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej i datą wykonania zdjęcia. Zalecamy również, żeby umieścić w nagłówku EXIF nazwę i dane adresowe zakładu fotograficznego, w którym zostało wykonane zdjęcie,
  • ustaw kolorystykę skanowania na sRGB,
  • ustaw głębię kolorów na 24 bity,
  • ustaw rozdzielczość zdjęcia: 480×615 pikseli,
  • plik nie może być większy niż 100 KB,
  • ustaw jakość kompresji na nie mniejszy niż 80/100 (lub wyłącz opcję kompresji skanowania).

Pozostałe załączniki do wniosku:

  • skan zapisz w formacie JPEG,
  • ustaw kolorystykę skanowania na odcienie szarości (greyscale) lub sRGB,
  • ustaw rozdzielczość w pikselach na min. 2500 pikseli szerokości i 3500 pikseli wysokości,
  • ustaw jakość kompresji na nie mniejszy niż 80/100 (lub wyłącz opcję kompresji skanowania),
  • jeden plik nie może być większy niż 200 KB.

Zdjęcie do prawa jazdy

Zdjęcie powinno być:

  • kolorowe,
  • aktualne (fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku),
  • wyraźne,
  • ostre,
  • wykonane na jednolitym jasnym tle,
  • w wymiarach: 35 x 45 mm,
  • powinno odwzorowywać naturalny kolor skóry,
  • powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazywać wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

Uwaga!

  • jeśli posiadasz wrodzone lub nabyte wady wzroku, możesz zrobić fotografię w ciemnych okularach. Jednak podobne zdjęcie – w okularach – musisz mieć w dokumencie tożsamości. Dodatkowo do wniosku załącz orzeczenie o niepełnosprawności (osoba do 16 roku życia), lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (osoba, która ukończyła 16 lat) z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
  • jeśli nosisz nakrycie głowy zgodnie z religią, którą wyznajesz – możesz je mieć na zdjęciu, jeśli twarz będzie nadal widoczna. Jednak podobne zdjęcie – z nakryciem głowy – musisz mieć na dokumencie tożsamości. Dodatkowo do wniosku załącz zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeśli zdjęcie nie będzie spełniać tych wymagań, urzędnik może odmówić przyjęcia wniosku. Konieczne będzie wtedy wykonanie kolejnej fotografii.  

Treść karty opracowana na potrzeby Inicjatywy „Obywatel”.

Infolinia dla Obywatela

Chcesz dowiedzieć się gdzie załatwić sprawę urzędową? Zadzwoń na infolinię Ministerstwa Infrastruktury: 222 500 135.