fbpx

Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności:

  • Rzeźby terenu

  • Stanu i widoczności drogi

  • Stanu i ładunku pojazdu

  • Warunków atmosferycznych i natężenia ruchu

Ponadto ma obowiązek:

  • Jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym.

  • Hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia oraz utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.

Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.

Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Całkowita droga zatrzymania pojazdu składa się z:

  • Drogi przebytej w czasie reakcji kierowcy od momentu zauważenia przeszkody.
  • Podjęcia decyzji o hamowaniu, aż do rozpoczęcia hamowania.
  • Drogi przebytej przez pojazd w czasie działania hamulców do momentu zatrzymania pojazdu.

Przybliżone odległości wyrażone w metrach jakie musi pokonać pojazd podczas nagłego hamowania w bardzo dobrych warunkach drogowych przy różnych prędkościach wyrażonych w km/h.

Przybliżone odległości wyrażone w metrach jakie musi pokonać pojazd podczas nagłego hamowania w średnich warunkach drogowych przy różnych prędkościach wyrażonych w km/h.

Przybliżone odległości wyrażone w metrach jakie musi pokonać pojazd podczas nagłego hamowania w bardzo trudnych warunkach drogowych przy różnych prędkościach wyrażonych w km/h.