19 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Głównym celem wprowadzenia nowych rozwiązań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez podniesienie kwalifikacji kierowców oraz położenie nacisku na poprawę jakości szkolenia kandydatów na kierowców, a także dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy. Dyrektywa wprowadziła nowe kategorie prawa jazdy AM i A2, nowy jednolity unijny wzór prawa jazdy oraz administracyjny okresu ważności wydawanych praw jazdy. 19 stycznia 2013 r. wszedł w życie: nowy system przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy, nowe kategorie praw jazdy, nowy wzór dokumentu prawa jazdy oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.
Jak uzyskać prawo jazdy
Procedura uzyskiwania prawa jazdy krok po kroku
Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy
Podczas tej części egzaminu kandydat na kierowcę musi wskazać prawidłową odpowiedź na pytania wyświetlane losowo w czasie rzeczywistym przez systemem komputerowy. Nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono odpowiedzi. Wyświetlane pytania odzwierciedlają sytuacje, z jakimi kierowcy mogą się spotkać w codziennym ruchu drogowym. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut.
Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej w zakresie poszczególnych kategorii prawa jazdy. Każde pytanie zawiera tylko jedną prawidłową odpowiedź. Wprowadzone zostały także różne „wartości” pytań, w zależności od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego:
- 3 punkty – pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 2 punkty – pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 1 punkt – pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy:
W części podstawowej jest 10 pytań za 3 punkty, 6 pytań za 2 punkty i 4 pytania za 1 punkt. W części specjalistycznej (na poszczególne kategorie): 6 pytań za 3 punkty, 4 pytania za 2 punkty, 2 pytania za 1 punkt. Suma możliwych do uzyskania punktów wynosi 74. Aby zdać egzamin teoretyczny trzeba zdobyć co najmniej 68 punktów.
Pytania egzaminacyjne na prawo jazdy
Przepisy znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami wprowadziły nadzór Ministra nad bazą pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy.
Do oceny obowiązującej bazy pytań, 10 grudnia 2014 r. została powołana Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy.
W skład komisji weszło 6 egzaminatorów, 6 instruktorów nauki jazdy, 3 instruktorów techniki jazdy, 5 ekspertów w zakresie prawa, 2 ekspertów w zakresie medycyny ratunkowej, 2 ekspertów z dziedziny psychologii, 3 ekspertów z dziedziny metodyki i dydaktyki, 3 ekspertów w zakresie języka polskiego, 1 tłumacz języka angielskiego, 1 tłumacz języka niemieckiego, 3 ekspertów w dziedzinie języka migowego.
Nowa baza pytań została przekazana Wojewódzkim Ośrodkom Ruchu Drogowego do stosowania podczas egzaminów państwowych na prawo jazdy od 11 maja 2015 r.
Jak przesłać propozycje pytań do weryfikacji
Baza będzie poszerzana o kolejne pytania i na bieżąco aktualizowana. Wszyscy zainteresowani mogą przesyłać propozycje pytań do wykorzystania na egzaminie państwowym na prawo jazdy. Propozycje te zostaną zweryfikowane przez Komisję.
Scenariusze, wizualizacje i opisy wchodzące w skład pytań egzaminacyjnych należy przekazywać w postaci elektronicznej, z wykorzystaniem formularza przekazania pytania egzaminacyjnego.
Propozycje pytań mogą być przesyłane wyłącznie na dedykowanym do tego formularzu na adres:
Przewodniczący Komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych
Ministerstwo Infrastruktury
ul. Chałubińskiego 4/6
00-928 Warszawa
Kontakt do Komisji:
E-mail: kwirp@mi.gov.pl
Przekazane materiały, w tym nośniki danych, nie podlegają zwrotowi.
Prawidłowe odpowiedzi należy oznaczyć pogrubioną czcionką (Bold).
Podmioty i osoby prywatne przekazując propozycje scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych powinny przyporządkować ich treść działom wchodzącym w skład struktury pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym, określonej w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 21 listopada 2014 r. w sprawie komisji do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych (Dz. U. 1629).
Podmioty przesyłające propozycje scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym, do przesłanych propozycji załączają oświadczenie o wyrażeniu zgody na nieodpłatne wykorzystanie przekazanych propozycji scenariuszy, wizualizacji i opisów wchodzących w skład pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy oraz na nieodpłatne udostępnienie ich na stronie internetowej ministerstwa, zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. poz. 970).
Na weryfikację propozycji pytań egzaminacyjnych Komisja ma trzy miesiące od dnia ich otrzymania.
Wzór prawa jazdy
19 stycznia 2013 r. został wprowadzony nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Jest to ujednolicony wzór obowiązujący we wszystkich państwach Unii Europejskiej, wprowadzony unijną dyrektywą w sprawie praw jazdy i zawiera wpisy również dla nowych kategorii prawa jazdy, tj. AM i A2.
Pierwsze dokumenty nowego typu zostały wydane już 19 stycznia 2013 r. Obowiązuje generalna zasada, że dokument prawa jazdy jest ważny przez 15 lat. Jedynie prawa jazdy kategorii „zawodowych” C i D będą wydawane, tak jak obecnie, na okres do 5 lat.
Po upływie okresu, na jaki dokument został wydany, konieczna będzie jego wymiana (uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają). Przy wymianie nie będzie trzeba ponownie zdawać egzaminu ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Wtedy, tak jak obecnie, trzeba będzie przejść obowiązkowe badania lekarskie.
Do przedłużenia ważności dokumentu prawa jazdy będą potrzebne jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy i wniosek do Starosty.
Prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą wymieniane sukcesywnie na nowe dopiero w latach 2028-2033. Szczegóły tego procesu, zgodnie z zapisami ustawy o kierujących pojazdami, z odpowiednim wyprzedzeniem zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.
Wzór dokumentu prawa jazdy – awers:
Materiały
Wzór dokumentu prawa jazdy – rewers:
Materiały
Nowe kategorie praw jazdy
19 stycznia 2013 r. pojawiły się nowe kategorie praw jazdy:
A2 uprawniająca do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg. Minimalny wiek do uzyskania to 18 lat.
AM (zastąpiła kartę motorowerową), która uprawnia do kierowania motorowerami i lekkimi quadami. Minimalny wiek to 14 lat, ponadto trzeba ukończyć kurs w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.
Karta motorowerowa wydana przed 19 stycznia 2013 r. zachowuje ważność do czasu ukończenia przez jej posiadacza 18 roku życia. Kartę można wymienić, na własny koszt, na prawo jazdy kategorii AM, po ukończeniu 14 lat. Każdy, kto ukończy 18 lat przed 19 stycznia 2013 r. zachowa uprawnienia do kierowania motorowerami, nie będzie wymagane posiadanie dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
Został wprowadzony stopniowy dostęp do prowadzenia ciężkich motocykli – kategoria A. Uzyskanie prawa jazdy kat. A jest uzależnione od posiadania doświadczenia w prowadzeniu motocykli lekkich (kat. A2).
Wymagany minimalny wiek do uzyskania kategorii A to:
- 24 lata – dla osób, które nie posiadały przez co najmniej 2 lata prawa jazdy kategorii A2,
- 20 lat – dla osób, które od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2.