fbpx

Spostrzeganie, ocena sytuacji i podejmowanie decyzji, szczególnie w zakresie czasu reakcji oraz zmian w zachowaniu za kierownicą, spowodowanych wpływem alkoholu, leków i produktów leczniczych, stanem świadomości i zmęczeniem.

Dopuszczalne normy alkoholu:

Zabrania się kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu oraz holowania pojazdu kierowanego przez tę osobę.

Policjant zatrzyma wydane w kraju prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

Stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.

Podczas długiej, monotonnej podróży wraz z upływem czasu maleje zdolność dostrzegania, może pojawić się zmęczenie i senność, należy wtedy zrezygnować z kontynuowania jazdy. W stanie pobudzenia emocjonalnego maleje zdolność koncentracji, precyzja i trafność reakcji w niebezpiecznej sytuacji. Po spożyciu alkoholu można mieć trudności w jednoczesnym wykonywaniu dwóch i więcej czynności. Alkohol negatywnie wpływa na zmianę pola widzenia kierującego. Na drugi dzień po spożyciu dużej ilości alkoholu należy zrezygnować z kierowania pojazdem.
Zażycie narkotyku wpływa na nieprawidłową ocenę ryzyka na drodze. Spożycie amfetaminy może zwiększać skłonność kierowcy do ryzykownych i agresywnych zachowań. Zażycie leków uspokajających i nasennych może zaburzać u kierującego kontrolę toru jazdy, mogą mieć negatywny wpływ na stan psychofizyczny. Substancje psychoaktywne wpływają negatywnie na zdolność bezpiecznego kierowania pojazdem. Leki bez recepty również negatywnie mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu, należy przeczytać ulotkę dołączoną do leku.