Używanie pasów bezpieczeństwa.
Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.
Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
- Osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa.
- Kobiety o widocznej ciąży.
- Kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera.
- Instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania.
- Zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej.
- Policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej –
podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej, funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych, żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych.
- Konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych.
- Osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.
- Dziecka w wieku poniżej 3 lat przewożonego autobusem niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa.
Przewożenie dzieci
W samochodzie osobowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z masą i wzrostem dziecka. Foteliki bezpieczeństwa dla dziecka oraz inne urządzenia przytrzymujące dla dzieci są instalowane w pojeździe, zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującymi, w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.
Zezwala się na przewożenie w samochodzie osobowym na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.
Zezwala się na przewożenie w samochodzie osobowym na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.
Obowiązek korzystania z fotelika bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymującego nie dotyczy przewozu dziecka:
- Taksówką.
- Specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego.
- Pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).
- Mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.
Kierującemu pojazdem zabrania się:
- Przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera, która jest aktywna podczas przewożenia dziecka.
- Przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w samochodzie osobowym niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci.
- Przewożenia na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego, poza fotelikiem bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci, dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu.